Muhibbi Divanı'nda Din ve Tasavvuf

Kitap 2016 yılında KARAHAN tarafından [ADANA] yayınlanmıştır. muhibbi (kanuni) divanında din ve tasavvuf adlı eser Türkçe dilindedir. Kitap KARTON KAPAKLI cilt bilgisi ile bir y?l önce eklenmiştir.

Responsive image
YAZAR
Nuran Öztürk
DOSYA BOYUTU
10,58 MB
YAYIN TARIHI
2016
DIL
Türkçe
ISBN
9786059374095

PDF formatında Muhibbi Divanı'nda Din ve Tasavvuf. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Muhibbi Divanı'nda Din ve Tasavvuf kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Muhibbi'nin şiir dünyasında din ve tasavvuf kavramlarının nasıl yer aldığını ve şairin bunlarla ne tür bir ilişki kurduğunu anlamak ve bu kavramların onun iç dün yasındaki yerini belirlemek üzere yazılan bu kitap bir edebi tahlil çalışmasıdır. Tahlil içerikli yayınlar edebiyat öğretimi ve araştırmaları alanında ihtiyaç duyulan çalışmalardır.Bu yüzden kitap öncelikle edebiyat araştırmacılarına hitap etmektedir.Edebi çalışma yapacakların metni kavrayıp tahlil edebilmeleri için bazı edebi bilgileri elde elde etmiş olmaları yeterli değildir.Uygulama örneklerine de erişebilmeleri gerekmektedir.Kitap edebi özelliğinin yanısıra tarihi yönüyle de son yıllarda sayıları giderek artan Osmanlı tarihi meraklılarının ilgisini çekecek niteliktedir. Eserde söz konusu edilen kişi (Muhibbi) ; Osmanlı tarihinin sayılı padişahlarından olan Kanuni Sultan Süleyman'dır.Onun son derece geniş sınırları ve kültürel dokusu olan büyük bir devletin yönetim işinin olanca zorluğu ve katılığı içerisinde dini hassasiyeti;sanat duyarlılığı ve titizliğiyle işlediği ifadeleri dikkat çekicidir.Tarih ve edebiyata ilgi duyanlar; dini duygu ve düşüncelerini anlatmak için şiir dilinin imkanlarından olabildiğince yararlanan bir sultan şairin; bu kitap aracılığıyla kendilerine seslendiğini duyarken 16.yüzyıldaki dini yaşantı ve kültürün niteliğini ortaya koyan örneklere rastlayacak edebi,kültürel ve siyasi geçmişimizle ilgili hatırı sayılır malumat elde edeceklerdir (Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 262Baskı Yılı: 2016Dili: TürkçeYayınevi: Karahan Kitabevi 


Nadir olarak dini-tasavvufi unsurlara da rastlansa da tasavvuf şiirlerinde bir amaç olmaktan uzaktır. Kanuni Muhibbi Türkçe Divan. Kanûnî Sultan Süleyman ( Muhibbi ) Hayatı Edebi Yönü.